Z czego składa się umundurowanie galowe wojska?

20.07.2022

Przepisy ubiorcze stanowią o tym, że przedstawiciele Sił Zbrojnych są zobowiązani do noszenia wyznaczonych rodzajów uniformów na określone okazje. Podczas takich wydarzeń, jak uroczystości państwowe i wojskowe, wręczenia aktów mianowania, dekoracje odznaczeniami i orderami oraz innych ważnych wydarzeń, jasno określonych we wspomnianym dokumencie, obowiązuje umundurowanie galowe.

Pomiędzy różnymi rodzajami Sił Zbrojnych mundur galowy różni się kolorem:

  • żołnierze Wojsk Lądowych zakładają uniform w kolorze khaki
  • żołnierze Sił Powietrznych – w kolorze stalowym
  • żołnierze Marynarki Wojennej – w kolorze granatowym.

Do munduru nosi się białe koszule i krawaty w kolorze khaki (Wojska Lądowe) lub czarnym (Sił Powietrzne i Marynarka Wojenna), bez żadnych oznaczeń. Kobiety mogą wybrać między spódnicą do kolan a spodniami. Do uniformu można też załączyć płaszcz.

Akcesoria do munduru galowego

Jakie elementy dodatkowe uświetniają mundur zakładany na szczególne okazje? Częściami stroju galowego są jeszcze:

  1. Czapka garnizonowa/rogatywka (w przypadku mężczyzn) lub furażerka (w przypadku kobiet). Czapki garnizonowe i rogatywki posiadają otok z odpowiednim stopniem i kolorem wskazującym na konkretny korpus osobowy;
  2. Sznur galowy w kolorze białym lub – w przypadku Marynarki Wojennej – żółtym. Sznury wyglądają inaczej w zależności od stopnia, noszone są zaś zawsze na prawym ramieniu, a dobiera się je zgodnie ze wzrostem;
  3. Półbuty galowe, które w przypadku niskich temperatur można zastąpić trzewikami lub kozakami;
  4. Rękawiczki w kolorze czarnym (Wojska Lądowe) lub dziane rękawiczki białe (Siły Powietrzne i Marynarka Wojenna);
  5. Skarpety w kolorze czarnym, a w przypadku kobiet – rajstopy w kolorze cielistym.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku żołnierzy 21. Brygady Podhalańskiej, którzy za nakrycie głowy obierają czapkę podhalańską, a zamiast płaszcza zakładają pelerynę podhalańską w kolorze khaki. Co więcej, niektóre jednostki wojskowe posiadają berety wyjściowe gdzie orzełek i stopień haftowane są bajorkiem (np. jednostka w Trzebiatowie) bądź jest on metalowy (jak Wojska Obrony Terytorialnej).

Przedstawiciele Sił Zbrojnych noszą też spinki i korpusówki, wskazujące na rodzaj wojsk, w których służą. Na ramionach znajdują się naszywki (oznaka przynależności do jednostki) i godło (oznaka przynależności państwowej). Na mundurze umieszczony jest również polimerowy imiennik z nazwiskiem, niektórzy noszą też baretki za zasługi. Sam mundur jest zaś obszyty taśmą dystynkcyjną. W przypadku niskich temperatur do płaszcza można również założyć szalik w kolorze khaki (Wojska Lądowe) lub białym (Siły Powietrzne i Marynarka Wojenna), a także czapkę futrzaną. Podczas przebywania w pomieszczeniach zamkniętych i wystąpień bez nakrycia głowy z rąk zdejmuje się rękawiczki.