Nakrycia głowy, szyi

Wyświetlanie 1–16 z 24 wyników

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych nakryć głowy żołnierza jest BERET wojskowy. Beret powinien być lekko przechylony na prawe ucho, ale nie dotyczy to Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Przede wszystkim nosi się go do munduru polowego, ale niektóre rodzaje wojsk noszą go również do munduru wyjściowego i galowego. W zależności od rodzaju sił zbrojnych możemy wyróżnić berety w kolorze: zielonym (jednostki Wojsk Lądowych), oliwkowym/khaki (Obrona Terytorialna), ciemnozielonym (Wojska Specjalne: NIL, AGAT, JWK, DWS, 7 Eskadra Działań Specjalnych), szarym (Jednostka Wojskowa Grom), szkarłatnym (Jednostki Żandarmerii Wojskowej), błękitnym (Jednostki Obrony Wybrzeża i Centrum Szkolenia na potrzeby Sił Pokojowych), czarnym (Marynarka Wojenna, jednostka FORMOZA, jednostki pancerne, pododdziały czołgów i jednostki 11 Dywizji Kawalerii Pancernej), bordowym (jednostki desantowo-szturmowe i jednostki Kawalerii Powietrznej).

Innym nakryciem głowy obowiązującym w Wojsku Polskim jest FURAŻERKA. Furażerką jest miękką czapką bez daszka o podłużnym kształcie. Występują furażerki Wojsk Lądowych, furażerki Sił Powietrznych, furażerki Marynarki Wojennej, Furażerki polowe wz. 93 tzw. „Pantera”.

Natomiast ROGATYWKA GARNIZONOWA wyróżnia się kwadratowym, usztywnionym denkiem. Ponadto mają barwne otoki , które oznaczają rodzaj wojsk. Rogatywka garnizonowa noszona jest tylko przez mężczyzn do munduru wyjściowego i galowego. Rogatywki tego typu można spotkać w większości Wojsk Lądowych.
W Siłach Powietrznych rogatywki charakteryzują się kolorem granatowym, sztywnym daszkiem, okrągłym usztywnionym denkiem, orzełkiem Wojsk Sił Powietrznych.
W Marynarce Wojennej rogatywka ma sztywny, czarny daszek, okrągłe usztywnione denko o białym zabarwieniu i posiada orzełek Marynarki Wojennej otoczony wieńcem.

Wspominając o nakryciach głowy, nie można zapomnieć o CZAPKACH ZIMOWYCH WP 420Z/MON oraz KOMINIARKACH niezbędnych na poligonie. Jako kamuflaż dobrym rozwiązaniem są POKROWCE NA HEŁM w kolorze moro i czarnym.

Niczego nie przegap!

Dołącz do newslettera

    Designed by Make The Flow - Agencja Marketingowa