O czym należy pamiętać przy wyborze butów taktycznych?

27.03.2021

Elementem umundurowania wojskowego, który stał się bardzo popularny wśród osób cywilnych, są buty taktyczne. Ponieważ w ich produkcji wykorzystuje się materiały zapewniające większą trwałość i odporność, są one coraz chętniej wybierane przez miłośników survivalu i turystyki ekstremalnej. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, należy rozważyć kilka czynników.

Rodzaj terenu a buty taktyczne

Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze butów taktycznych, jest rodzaj terenu, jaki będziemy w nich pokonywać. Jeśli wybieramy się w wysokie góry, poszukajmy modeli o wysokiej cholewce – ustabilizuje ona kostkę i uchroni nas przed jej skręceniem w przypadku poślizgnięcia się lub potknięcia. W tym celu warto też dopilnować, by wybrana przez nas para miała antypoślizgową podeszwę i dodatkową piankę amortyzującą. Jeśli buty taktyczne będą użytkowane w warunkach ekstremalnych, zwróćmy uwagę też na takie cechy, jak dodatkowo usztywniony nosek czy blokada sznurowadła.

Buty trekkingowe o niskiej lub średniej cholewce wybierzmy do mniej ekstremalnych warunków, jak na przykład wycieczki po lasach i niskich górach. Z kolei na wędrówki po terenach podmokłych niezbędne będzie obuwie wykonane z materiałów wodoodpornych.

Zwróćmy uwagę również na odpowiednio agresywny bieżnik, który zapewni przyczepność obuwia taktycznego do śniegu, podłoża śliskiego i mokrego, a także do powierzchni kamienistych i sypkich.

Pora roku – jakie buty dobrać w tym zakresie?

Obuwie taktyczne powinniśmy dobierać w zależności od pory roku, w jakiej będą użytkowane. Oczywiście w sklepach można trafić na nieocieplane modele całoroczne, jednak to dostosowanie obuwia do panującej pogody zapewni nam dużo większy komfort oraz bezpieczeństwo. Modele przeznaczone do noszenia w lecie powinny być lekkie i przewiewne; z reguły maja też krótszą cholewkę. Z kolei obowiązkowym elementem obuwia zimowego jest ocieplenie. Powinno być ono wyposażone również w membranę, czyli specjalną warstwę o właściwościach wodoodpornych i odprowadzających pot. Takie obuwie dobrze sprawdzi się podczas opadów deszczu i śniegu. Membrana nie będzie jednak konieczna w modelach letnich.

Rozmiary obuwia taktycznego

Dobierając buty taktyczne należy pamiętać też o tym, aby zostawić sobie przynajmniej kilka milimetrów luzu. Stopy w warunkach ekstremalnych mają bowiem tendencję do puchnięcia. Dobranie rozmiaru w ten sposób na pewno wpłynie na komfort noszenia butów.

Zachęcamy do odwiedzenia kategorii z obuwiem na woj-pol.pl.