NUMERACJA OBUWIA

31.05.2021

NUMERACJA OBUWIA

Jak rozróżnić numerację stosowaną w obuwiu? Mamy do czynienia z różnymi oznaczeniami. W Polsce można spotkać się z numeracją: metryczną, Francuską (sztychową) oraz Angielską (calową).

System numeracji metrycznej występuje w zakresie od 9 do 32 cm, a odstęp między rozmiarami jest co centymetr, jednakże występują również połówki numerów.

Numeracja francuska (sztychowa) obejmuje zakres od 12 do 32 cm, gdzie odległości między rozmiarami to 6,6 mm.

Z kolei w numeracji angielskiej (calowej) odległości między rozmiarami wynoszą 1/3 cala, tj. 0,84 cm. W tym przypadku występują półnumery i dwie niezależne skale numeracji: dziecięce od 0 do 13 oraz dla dorosłych od 0 do 14 numeru.

Dla ułatwienia umieszczamy tabelę, dzięki której w łatwy i dostępny sposób można ustalić właściwy rozmiar obuwia według wyżej opisanych oznaczeń.

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI ROZMIAR?

Nie ma nic prostszego. Wystarczy przygotować kartkę, pisak oraz linijkę. Mamy na to 2 sposoby:

1. Stopę należy odrysować na kartce, potem zmierzyć jej długość licząc od najdłuższego palca do końca pięty. Do wyniku trzeba dodać ok. 0,5 do 1 cm.

2. Można również zmierzyć długości wkładki w butach o podobnym fasonie. Wkładka buta powinna być większa o ok. 0,5 cm od długości stopy w skarpetce.

Należy jednak pamiętać, że wymiary lewej i prawej stopy mogą się różnić. Dlatego powinno się mierzyć obie stopy i dopasowywać obuwie do większej.

Ważną kwestią, o której również nie można zapomnieć, jest świadomość, że w ciągu dnia stopy zmieniają swoje rozmiary. Z rana stopy są najmniejsze, a w ciągu dnia im później, są bardziej zmęczone i bardziej „rosną”. Z tego tytułu najlepiej mierzyć stopy po południu, aby uniknąć sytuacji, że idealnie dopasowane obuwie wg pomiarów z rana, wieczorem okażą się za małe.