Przeciętny człowiek bardzo łatwo rozpozna, czy ma do czynienia z żołnierzem Wojska Polskiego, funkcjonariuszem Policji czy Straży Granicznej – wystarczy tylko spojrzeć na mundur. Większą liczbę informacji na temat żołnierzy i funkcjonariuszy uzyskamy dzięki rozmaitym oznakom: imiennikom, naszywkom, pagonom czy emblematom. Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie identyfikatorów, jakie można znaleźć na bluzach, spodniach i nakryciach głowy przedstawicieli służb mundurowych.
Naszywki na mundur wojskowy – rodzaje
Zgodnie z przepisami ubiorczymi obowiązującymi w Wojsku Polskim na uniformach i nakryciach głowy powinno się nosić oznaki:
- stopni wojskowych
- korpusów, grup osobowych i specjalności,
- specjalistów wojskowych,
- szkolne,
- przynależności państwowej,
- rozpoznawcze,
- identyfikacyjne,
- specjalne.
Sposób rozmieszczenia wszystkich tych naszywek, imienników, proporczyków i emblematów na mundurach, nakryciach głowy czy też na pochetkach jest bardzo szczegółowo opisany w Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej. Z oczywistych względów zabronione jest noszenie oznak rozpoznawczych jednostek, do których się nie przynależy. A jaka jest ich rola? Oznaki te po prostu ułatwiają identyfikację. Co ciekawe, przepisy mówią o tym, że ze względów bezpieczeństwa imienników nie nosi się podczas wykonywania zadań w sytuacji kryzysu, mobilizacji i wojny.
Naszywki na mundur policyjny – rodzaje
Policjantów rozpoznaje się przede wszystkim po charakterystycznej odznace, jednak również na ich uniformie dostrzeżemy wiele innych identyfikatorów. Należą do nich:
- imienniki polimerowe z imieniem i nazwiskiem funkcjonariusza, które trwale przypina się do kurtki lub bluzy za pomocą agrafek, magnesów lub europinsów,
- korpusówki mocowane na rękawach bądź kołnierzu, wskazujące na rodzaj służb, do jakiego należy policjant,
- pagony w kolorze granatowym lub czarnym, umieszczane na rękawach i informujące o randze funkcjonariusza,
- otoki na czapkę policyjną, wskazujące na jego stopień,
- romby mocowane na ramionach i informujące o oddziale, do którego przynależy funkcjonariusz,
…a także inne emblematy oraz naszywki z napisem ‘Policja” oraz godłem Polski.
Korpusówki, pagony, otoki – jak wyglądają?
Oznaki wojskowe i policyjne są do siebie dosyć podobne, chociaż czasami są od tego wyjątki. Na pierwszy rzut oka różnią się oczywiście kolorystyką – w przypadku Policji będą mieć kolor granatowy lub czarny, a w przypadku Sił Zbrojnych – khaki, moro lub barwę związaną z daną jednostką (zieleń, granat, szkarłat, bordo itp.)
- Pagony (inaczej naramienniki) zwykle przypominają prostokąt lub czworokąt. Na rangę wskazują umieszczane na nich symbole – podkomisarza rozpoznamy na przykład po dwóch srebrnych gwiazdkach na granatowym lub czarnym tle.
- Otoki, jak sama nazwa wskazuje, otaczają czapkę lub inne nakrycie głowy. Po środku, z przodu umieszczony jest symbol wskazujący na rangę. Otoki na rogatywkach mogą mieć różne kolory. Przykładowo, zielone noszone są przez żołnierzy jednostek rakietowych i artylerii, obrony przeciwlotniczej, a także przez kandydatów szkolących się do tych jednostek.
- Przedstawiciele Sił Zbrojnych noszą też specjalne oznaki stopni na beretach i furażerkach. Mają one kształt kwadratu lub prostokąta w kolorze wskazującym na rodzaj jednostki. Symbol haftowany jest metaliczną nicią bajorkiem lub komputerowo.
- Z kolei korpusówki Wojska Polskiego i Policji znacząco się od siebie różnią. W przypadku Sił Zbrojnych są to oksydowane metalowe znaczki niewielkich rozmiarów. Funkcjonariusze Policji naszą zaś korpusówki haftowane, zwykle w kształcie pięciokąta.
- Imienniki, z wyjątkiem koloru, i w Wojsku, i w Policji wyglądają tak samo. Mają kształt prostokątny, a nazwisko funkcjonariusza lub żołnierza naniesione jest na nie dużymi, drukowanymi literami.