KAMIZELKA TAKTYCZNA

06.04.2022

KAMIZELKA TAKTYCZNA jest ważnym i jednym z podstawowych oporządzeń każdego żołnierza. Jej zadaniem jest przenoszenie rozmaitego ekwipunku, m.in. dodatkowych magazynków, amunicji, granatów. Powinna pomieścić cały niezbędny ekwipunek osobisty jaki jest potrzebny do wykonywania zadań taktycznych. Do wyboru są kamizelki w wersji prostej lub bardziej rozbudowanej dostosowanej do potrzeb użytkownika. Do podstawowych cech można zaliczyć rodzaj materiału z jakiego została wykonana (często jest to Cordura i Nylon), kolor lub rodzaj kamuflażu, a przede wszystkim możliwość rozbudowy.

Do najprostszych i najlżejszych, a jednocześnie najbardziej komfortowych w noszeniu kamizelek zaliczają się kamizelki typu Chest Rig.

Tego typu kamizelki składają się z szelek oraz dużego panelu umieszczanego na przodzie: klatce piersiowej lub brzuchu. Na panelu znajdują się wszystkie kieszenie i ładownice, które umieszczamy według własnych preferencji. Dzięki takiemu rozmieszczeniu plecy zostają odkryte, co pozwala na lepszą wentylację oraz możliwość noszenia plecaka.

Z kolei kamizelki posiadające system MOLLE/ PALS, dzięki rzędowi taśm pozwolą na montaż i konfigurację dodatkowych kieszeni, ładownic i kabur, które bez problemu można dokupić w sklepie WOJ-POL.

System MOLLE złożony jest z kilkunastu elementów. Są to:

– modułowa kamizelka (Fighting Load Carrier), czyli uniwersalna kamizelka bez stałych elementów, takich jak kieszenie czy ładownice. Za to ma wbudowane taśmy PALS pozwalające na przypięcie sporej ilości sprzętu w systemie PALS. Dużym atutem kamizelki jest równomiernie rozkładanie się ciężaru;

– zestaw kieszeni i ładownic;

– plecak zasadniczy (Large Rucksack) – składa się z komory głównej podzielonej na dwie części oraz z dwóch dopinanych kieszeni bocznych. Można się do niego dostać poprzez górną klapę i w dolnej części poprzez zamek. Co ciekawe, plecak też posiada również specjalną kieszeń do przenoszenia miny. Ponadto wbudowany plastikowy stelaż oraz pas biodrowy. Dzięki taśmom PALS można doposażyć w dodatkowe kieszenie;

– plecak patrolowy (Assault Pack) – tak jak nazwa wskazuje, jest to plecak z myślą o krótkich patrolach. Oprócz podstawowych komór zapinanych na zamek czy rzep, można przypiąć do niego dodatkowe kieszenie przy pomocy taśm PALS. Dodatkowo plecak ma wbudowany otwór na wężyk do systemu nawadniającego lub antenę radiostacji;

– chlebak/torba biodrowa (Waist Pack) – możliwość przypięcia do plecaka lub kamizelki. Z kolei pas biodrowy pozwala nosić torbę samodzielnie (bez kamizelki);

– system nawadniający;

– zestaw naprawczy.

Kamizelki można konfigurować ze względu na przeznaczenie. W zależności czy miałyby być to konfiguracja zwykła, dla strzelca, grenadiera czy ratownika medycznego, dopasowuje się odpowiednie kieszenie i ładownice.

Innym rodzajem kamizelek taktycznych są takie z już wszytymi modułami lub zaawansowane kamizelki kuloodporne z możliwością przenoszenia wkładów balistycznych.

W naszym sklepie WOJ-POL w zakładce WYPOSAŻENIE TAKTYCZNE – KAMIZELKI TAKTYCZNE:

https://woj-pol.pl/kategoria-produktu/wyposazenie-taktyczne/kamizelki-taktyczne/

każdy znajdzie kamizelkę dopasowaną do swoich potrzeb.