Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że odzież wojskowa musi być bardziej wytrzymała niż przeciętne ubranie. Jednak nawet jeśli nie nie jesteś w żaden sposób związany z militariami, to pewnie miałeś okazję natrafić gdzieś na membranę GORE-TEX. W tym artykule opowiemy nieco o jej historii, cechach i funkcjach.
Dodatkowa warstwa ochronna w odzieży
Pod pojęciem membrany GORE-TEX rozumiemy cieniutką warstwę materiału umieszczoną pomiędzy zewnętrzną stroną ubrania a jego podszewką. Posiada ona właściwości chroniące przed wiatrem i wilgocią, a przy tym pozwala na swobodną wymianę powietrza, zapobiegając przegrzewaniu się lub przeciwnie – marznięciu. Specyficzna struktura tego materiału nie przepuszcza cząsteczek wody, ale umożliwia odprowadzanie pary wodnej od ciała. Co ciekawe, taką warstwę ochronną znajdziemy nie tylko w kurtkach, bluzach lub spodniach. Czasami są w nią wyposażone również buty i rękawice.
Jak powstała słynna membrana?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że nazwa GORE-TEX pochodzi od amerykańskiej firmy W.L. Gore&Associates, zajmującej się produkcją syntetycznych tkanin o specjalnych właściwościach. To właśnie jej pracownicy w 1969 roku zaprojektowani wodoszczelną i wiatroodporną membranę, która od dawna jest nieodłącznym elementem odzieży wojskowej, ale też strojów przeznaczonych na wyprawy w tereny górskie czy też w miejsca o obniżonej temperaturze i wysokiej wilgotności. Obecnie znajdziemy ją nawet w niektórych ubraniach codziennych. Marka bezustannie doskonali bowiem swoją technologię, chcąc, by odpowiadała ona specyficznym warunkom atmosferycznym i coraz szerszej grupie odbiorców.
Ale o jakiej technologii właściwie mowa? Membrana GORE-TEX powstała w wyniku rozciągania termoplastycznego materiału PTFE. Synowi założyciela firmy, Billowi Gore, udało się poszerzyć go o 800%, tworząc tym samym materiał ePTFE. Okazało się, że cechuje go wyjątkowa struktura włókien, która nadała mu wymienione powyżej właściwości .
Odzież GORE-TEX znajdziesz też oczywiście w naszym sklepie internetowym. Poświeciliśmy jej osobną kategorię. Przejdź do kategorii „Wojsko Polskie”, a następnie do podstrony „Odzież wojskowa”. Znajdziesz tam zakładkę z kompletami typu kurtka+bluza polarowa+spodnie, a także osobne pary spodni z szelkami.