FILTROWANIE WODY

29.07.2021

JAK OCZYŚCIĆ WODĘ NIEZDATNĄ DO PICIA?

Woda jest niezbędnym elementem codziennego funkcjonowania człowieka. Mało kto zastanawia się jak ważna jest w naszym życiu. A to właśnie źródło życia. Świadczy o tym m.in. fakt, że bez jedzenia człowiek jest w stanie przeżyć do dwóch miesięcy, a bez wody tylko kilka dni. Woda stanowi ok. 75% masy ciała człowieka. Aż 70% to masa mózgu i mięśni, a 25% masa kości. Woda, podobnie jak powietrze, potrzebna nam jest do oddychania. W organizmie człowieka transportuje tlen i składniki odżywcze, jak również wspomaga wszystkie procesy życiowe: reguluje ciepłotę ciała, wspomaga wydalanie produktów przemiany materii i procesów trawienia.

Aby pozostać zdrowym, należy zadbać o jej jakość. Nawet krystalicznie czysta woda może zawierać drobnoustroje chorobotwórcze i wywoływać groźne schorzenia. Sprawdzonym sposobem na pozbycie się ich jest gotowanie wody. Jednak przebywając poza domem nie zawsze będzie taka możliwość. W przypadku zabrudzonej wody warto byłoby jeszcze ją dodatkowo oczyścić.

W sklepach są dostępne różnego rodzaju filtry do zastosowań domowych, przemysłowych czy turystyczno-survivalowych. Woj-Pol też znalazł na to proste rozwiązanie – Tabletki Javel Aqua do uzdatniania wody. Są to rozpuszczalne tabletki chlorowe do dezynfekcji wody pitnej o nieznanym pochodzeniu. Ich zadaniem jest eliminacja mikroorganizmów wywołujących zaburzenia żołądkowo-jelitowe i inne groźne choroby spowodowane spożyciem wody z niesprawdzonego źródła.

Tabletki są dostępne na naszym sklepie pod linkiem:

https://woj-pol.pl/products-page/wyposazenie-taktyczne/survival-i-maskowanie/tabletki-javel-aqua-do-uzdatniania-wody-20-szt/

Takie rozwiązanie byłoby najłatwiejsze. Jednak nie zawsze zdążymy z zakupem.

Innym sposobem oczyszczania wody jest wykonanie filtra z bardziej dostępnych materiałów. Tylko jest jeden minus. Tego typy filtr terenowy owszem oczyści wodę z zanieczyszczeń mechanicznych i niektórych biologicznych, ale nie usunie bakterii, pierwotniaków pasożytniczych i wirusów.

Chodzi o terenowy grawitacyjny filtr do wody. Potrzebna jest butelka plastikowa z zakrętką i nóż bądź ostre narzędzie oraz kilka dodatków opisanych poniżej. Instrukcja wykonania takiego filtra jest następująca:

Odetnij denko butelki, a w nakrętce zrób jeden lub trzy mniejsze otwory.

Na spód – tuż nad korkiem umieść kilkukrotnie złożony kawałek bawełnianego materiału (zamiennikiem może być filtr do kawy lub rozdrobnione igły sosny).

Wsyp mocno rozdrobniony, ostudzony węgiel drzewny.

Następna warstwa to gaza bandaży lub kawałek czystej odzieży.

Kolejna warstwa to piasek. Piasek należy dodatkowo sprażyć nad ogniem w metalowym naczyniu, aby zniszczyć bakterie, które z pewnością zanieczyściłyby wodę.

W tak przygotowanym filtrze trzeba zostawić minimum 10 cm od góry, aby bez problemu można było uzupełnić wodą. Wodę z pierwszej filtracji należy wylać.

Tak przygotowany filtr powinien wystarczyć na kilka dni.

Gdy jest taka możliwość, wodę po filtracji należałoby dodatkowo przegotować.