CO ZROBIĆ GDY KOMARY ATAKUJĄ?

08.07.2021

CO ZROBIĆ GDY KOMARY ATAKUJĄ?

Człowiek dla niewielu gatunków owadów jest jednym z wielu źródeł pokarmu (np. samice komara, muszki).

Głównie w polskich warunkach występuje aż 47 gatunków komarów, ale tylko dwa z nich atakują.

Samice komarów są nieprzyjazne, ponieważ ssą krew z ludzi i zwierząt stałocieplnych. Z kolei samce zainteresowane są nektarem kwiatów. Samice zwabia zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, jak również kwas mlekowy i inne składniki potu.

Komary są najbardziej aktywne przed zachodem słońca.

Jak się przed nimi bronić?

W pierwszej kolejności należy unikać ich siedlisk, czyli wysokich traw, zarośli, zarośniętych łąk czy brzegów jezior. Błoto na skórze oraz ognisko z dużą ilością dymu też mogą je przegonić. Działanie odstraszające ma również sok z cebuli, liście mięty, bazylii i pomidora oraz olejek na bazie cynamonu i sosnowy.

Aby zapobiec ukąszeniom należałoby nosić także odzież z długim rękawem i długimi nogawkami w miejscach gdzie owadów jest wiele. Dodatkowo nogawki spodni można uszczelnić taśmą lub sznurkiem.

W pomieszczeniach sprawdzą się moskitiery, lampy owadobójcze. Na zewnątrz świetnym sposobem jest użycie urządzenia na odstraszanie komarów. Z oferty WOJ-POL polecamy urządzenie Thermacell MR300 oraz Thermacell Patio Shield.

Urządzenie Thermacell MR300 dostępne na naszym sklepie, w kilku kolorach, znajdą Państwo pod linkiem:

https://woj-pol.pl/products-page/wyposazenie-taktyczne/survival-i-maskowanie/odstraszacz-komarow-i-meszek-urzadzenie-thermacell-mr300/

Urządzenie to działa na obszarze 20 m2 i chroni 12 godzin przed komarami i meszkami.

Środek aktywny d-aletryna uwalnia się po podgrzaniu nasączonej maty. Środek ten jest całkowicie niewyczuwalny i bezpieczny dla człowieka.

Drugie godne polecenia urządzenie Thermacell Patio Shield znajduje się pod linkiem:

https://woj-pol.pl/products-page/wyposazenie-taktyczne/survival-i-maskowanie/odstraszacz-komarow-urzadzenie-thermacell-patio-shield/

Urządzenie to ma takie samo działanie jak Thermacell MR300, tylko jest w innym kształcie.

Produkty Thermacell zostały sprawdzone przez EPA (Agencja Ochrony Środowiska USA) pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa.

Uwaga!

U osoby uczulonej wystarczy użądlenie kilku, a nawet jednego owada, żeby wywołać objawy choroby, niestety, czasami ciężkie i zagrażające życiu.

Ważne, aby mieć świadomość, że użądlenie może mieć poważne konsekwencje, dlatego najlepiej zapobiegać niż leczyć.